Hooandja projekt “Kihnu Kivilaev”

http://www.hooandja.ee/projekt/kihnu-kivilaeva-mudeli-ehitamine?fb_ref=Default

Hooandjad.

Kihnu kivilaeva mudeli ehitamine – nüüd Hooandjas hoogu püüdmas. Kõik Teiegi saate vahvale projektile õla alla panna, külastades veebilehte hooandja.ee. Vastutasuks pakutakse kingitusi ning toredat videoelamust. Riski raha tuulde loopida ei ole, sest kui vajaminevat summat kokku ei saada, kantakse raha annetajatele tagasi. Ette tänades!

Väike Seik Ajaloost.

Sada aastat tagasi oli Kihnus pea 70 iseehitatud purjelaeva. Tol ajal aga puudus Kihnus korralik sadam. Laevu hoiti ka Kihnu idarannas madalike vahel Sillao augus, kuid liikuv jää kahjustas seal mõnikord laevu. Järgnevalt kirjeldab kivilaevnik Jüri Vahkel, mis laevadega juhtus 1913. aastal:
“See oli 1913. aastal viimase vana aasta päeva, tegi torm meitele niisuguse nalja, et vesi tõusis ja viis selle jää kõik ühes laevadega Silla august välja ulgumerele. Mis muud, kui tuleb võtta kodust purjed ja minna laevasi päästma. Mõtled, kudas nad jääst välja saad, võeti suured laua saagimise saed, milledega enne pukkade peal laudasi saagiti ehk need saed on sarnased kui vabrikusaed. Nii panime laevadele purjed külge ja hakkasime laevadele väljapääsuteed sisse saagima. Saagida tuli ju ligi pool kilomeetrit enne kui sulavee serva kätte saime, aga mehi mitmed ja uue aasta võis jälle kodus vastu võtta. Laevad paigutasime jälle oma vana koha peale tagasi, sest ajast ei julgend laevu enam sinna talikortri panna, hakati neid viima osalt Manija saarele, osalt Tõstamaale ja ka Pärnu.”

Leave a comment